Przeskocz do treści

Atrakcje okolicy

Wycieczki rowerowe:

Szlak rowerowy GREENVELO który przebiega bezpośrednio przez naszą wieś SARNOWO.
Szlaki rowerowe w naszej okolicy zostały poprowadzone szutrowymi drogami po dawnych torowiskach kolejowych przez co są bardzo bezpieczne (nie ma ruchu samochodowego) i przyjazne zarówno dla rowerzystów jak i biegaczy.

Otwarto pierwszą w Polsce świecącą drogę rowerową
Pierwsza w Polsce droga rowerowa, która nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne jest już dostępna dla rowerzystów. Ta wyjątkowa innowacja powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie.
więcej ...

Szlak rowerowy Green Velo

Wycieczki piesze, rowerowe lub samochodowe:

LIDZBARK WARMIŃSKI

Najciekawszą miejscowością w okolicy jest Lidzbark Warmiński (4 km od naszego siedliska trasą rowerową), jednocześnie stolica Warmii. Warto w nim zobaczyć majestatyczny zamek biskupi, Stare Miasto, interesujące kościoły i cerkiew oraz oranżerię  Ignacego Krasickiego. Trasa rowerowa w tym mieście poprowadzona została drogami rowerowymi, częściowo wzdłuż biegu Łyny.

Lidzbark_Warmiński_zamek_biskupi

INNE ATRAKCJE LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO:

  • TERMY WARMIŃSKIE SPA&WELLNESS
  • SPA ŚWIĘTEJ KATARZYNY W PODZIEMIACH ZAMKU LIDZBARSKIEGO
  • WYCIECZKA BARKĄ PO RZECE ŁYNIE WOKÓŁ LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO

 

Leśny Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny

Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny powstał w 2017 roku. Położony w malowniczym przełomie rzeki, która przez setki lat kształtowała tę dolinę. To niezwykłe miejsce, które idealnie łączy miasto z zielonymi terenami do odpoczynku i rekreacji.

Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny w Lidzbarku Warmińskim

 

SPŁYWY KAJAKOWE DOLINĄ ŁYNY

Największa rzeka naszego regionu. Ma ona długość 264 kilometry i jest bardzo ciekawym szlakiem kajakowym.

Spływy kajakowe rzeką łyna

 

TOR MOTOCROSSOWY W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

Jeden z najlepszych i najciekawszych polskich torów motocrossowych. Malowniczo położony na zalesionych wzniesieniach na południowy wschód od centrum Lidzbarka. Tor piaszczysty, lubiany przez zawodników, także dzięki dobremu przygotowaniu i utrzymaniu przez Moto Klub Lidzbark Warmiński. Poza lokalnymi zawodami obiekt gości także Mistrzostwa Strefy Północnej oraz Mistrzostwa i Puchar Polski w Motocrossie. (więcej o torze..)

JEZIORO WIELOCHOWO Z KĄPIELISKIEM STRZEŻONYM.

  • BARDZO PRZYJAZNE I BEZPIECZNE DLA DZIECI, STAŁY NADZÓR RATOWNIKÓW
  • WYPOŻYCZALNIA KAJAKÓW I ROWERÓW WODNYCH
  • ZJEŻDŻALNIE WODNE DLA DZIECI
  • DWA BOISKA DO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ
  • LODY, KIEŁBASKI Z GRILLA, NAPOJE CHŁODZĄCE

Kąpielisko na Wielochowie

 

SANKTUARIUM MARYJNE W STOCZKU KLASZTORNYM

4 km od naszego siedliska znajduje się z pewnością godne uwagi barokowe Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym. Klasztor w Stoczku znany jest również jako miejsce więzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1953-1954r. Na terenie klasztoru znajduje się muzeum które obejmuje m.in. zwiedzanie celi Prymasa oraz przepiękny barokowy ogród z wypielęgnowaną zielenią i zabytkową architekturą.

Stoczek Klasztorny

 

SANKTUARIUM MARYJNE ŚWIĘTA LIPKA

Początki sanktuarium siegają XIV wieku.
W obiekcie sławne organy z XVIII wieku oraz w sezonie letnim codziennie koncerty organowe.

Sanktuarium maryjne Święta Lipka

 

Zespół Pałacowy i Folwark w Galinach ze stadniną koni.

Pałac położony jest we wsi Galiny około 10 km na południe od Bartoszyc nieopodal drogi krajowej nr 57 na odcinku Bartoszyce (Plęsy)-Biskupiec.

Zespół Pałacowy i Folwark w Galinach

 

RESZEL

Warto zwiedzić zamek w Reszlu. Powstał na przełomie XIV i XV wieku. Położony nad brzegiem rzeki Sajny. Zamek należał podobnie jak zamek w Lidzabarku Warmińskim do tzw. zamków biskupich.

Zamek Reszel

 

BARTOSZYCE

Mimo zniszczeń wojennych zachowały się tu fragmenty gotyckiej zabudowy, układ urbanistyczny oraz gotyckie kościoły i spichlerze z XVIII i XIX wieku.

Herb Batoszyc

 

PIENIĘŻNO I GÓROWO IŁAWECKIE

Znajdują się w nich ciekawe muzea, zabytki gotyckie i pozostałości dawnej zabudowy średniowiecznej oraz XIX i XX wieczne zabytki techniki.

Zamek Kapituły w Pieniężnie

 

BOCIANIA WIEŚ ŻYWKOWO

Z pewnością warto zobaczyć w pobliżu granicy z Rosją wieś Żywkowo - Europejską Wieś Bocianią. Mieszka w niej tylko 30 mieszkańców ale za to aż 160 bocianów w 40 gniazdach! (pokaz slajdów)

Rodzina w komplecie

 

Torowiskiem do Ornety

Trasa wycieczki prowadzi przez oddalone od zabudowań, malownicze tereny Równiny Orneckiej, łącząc ze sobą dwa średniowieczne warmińskie miasta – Lidzbark Warmiński i Ornetę.

Dystans: 29.9 km  Czas: 4:00h  Poziom trudności: średni.

 

Mała pętla warmińska

Trasa wycieczki przebiega przez środkową część Warmii, wśród jezior i wzgórz morenowych. Po drodze warto zwrócić uwagę na charakterystyczną dla tego regionu, tradycyjną zabudowę oraz na zabytkowe kościoły.

Dystans: 57.6 km  Czas: 6:00h  Poziom trudności: średni.

 

W sercu Warmii

Trasa wycieczki rozpoczyna się w Lidzbarku Warmińskim. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, zabytkowa zabudowa rynku z XIX-wiecznym ratuszem, mury miejskie z Wysoką Bramą oraz Zamek Biskupów Warmińskich – najbardziej rozpoznawalny zabytek miasta oraz jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Dystans: 31.5 km  Czas: 3:00h  Poziom trudności: średni.

 

Na Górę Zamkową

Trasa wycieczki rozpoczyna się w Górowie Iławeckim i prowadzi przez Wzniesienia Górowskie – odcinający się wyraźnie od otaczających go nizin wał morenowy, którego średnia wysokość przekracza 150 m n.p.m. Po drodze nie ma jednak trudnych podjazdów ani dużych różnic wysokości.

Dystans: 26.5 km  Czas: 2:00h  Poziom trudności: łatwy.

 

Dolina Łyny

Wycieczka rozpoczyna się w Bartoszycach, przy szosie wylotowej w kierunku Kętrzyna. Trasa prowadzi początkowo drogą wojewódzką nr 592, a następnie skręca w lewo, na Witki, i biegnie dalej drogami lokalnymi przez Wiatrowiec. Na terenie wsi znajduje się przystanek linii kolejowej, wybudowanej w 1866 r., łączącej port w Królewcu z Odessą nad Morzem Czarnym. Obecnie kursują tędy jedynie pociągi towarowe.

Dystans: 31.9 km  Czas: 2:00h  Poziom trudności: łatwy.

 

Okolice Bartoszyc

Wycieczka po przygranicznych terenach Niziny Sępopolskiej.

Dystans: 49.8 km  Czas: 5:00h  Poziom trudności: średni.